Прво финале за Вашингтон во НХЛ по пауза од две децении

Хокеарите на Вашингтон ќе играат во финалето на НХЛ лигата, бидејќи ја добија мајсторката во плејофот на Источната конференција против Тампа Беј.

Вашингтон ноќеска на гостински терен забележа победа со убедливи 4:0 и го решеи во своја корист седмиот меч од серијата прв до четири победи.

За „Станли купот“ Вашингтон Капитолс ќе се бори со Вегас Голден Најтс.

Ова ќе биде второ финале за Вашингтон и прво по 1998 година кога загуби од Детроит.

Би можело да ве интересира

Поставен нов рекорд во финалето на „Стенли купот“

Ана Ололовска

Титулата во НХЛ лигата за Питсбург

Емир Латифовиќ

ВИДЕО: Ја полуде публиката со својот задник на големиот екран

Емир Латифовиќ

ВИДЕО: Хокерски голман постигна гол во последните секунди од натпреварот

Емир Латифовиќ

Кејн го предводеше Чикаго до победа против Бостон

Емир Латифовиќ

Чикаго Блекхокс и Отава Сенаторс во вториот круг

Емир Латифовиќ