Прекинат локаутот во НХЛ, конечно ќе гледаме хокој

Од:

Штрајкот во НХЛ е прекинат денеска рано наутро по њујоршко време по повеќе од 16 часа интензивни преговори меѓу професионалните хокејари и челниците на лигата.

На состанокот е постигната рамка за колективниот договор, па најсилната хокејарска лига на светот, сепак, ќе се игра и оваа сезона. Хокејарите на 15 септември 2012 година стапија во штрајк поради незадоволство од распределбата на приходите и со подготовките за новата сезона доцнат речиси четири месеци.

До конфликтот меѓу играчите и раководството на лигата дојде бидејќи хокејарите досега добиваа 57% од приходите, а челниците сакаа тој процент да го намалат.

Сепак, од лигата засега не објавија точно каков договор е постигнат, ниту кога ќе почне новата сезона и колкав ќе биде бројот на натпревари што ќе го одигра секоја екипа. Пред неполн месец, НХЛ ги одложи сите натпревари до 14 јануари, а јасно е дека новата сезона нема да почне пред 25 јануари.

Би можело да ве интересира

Поставен нов рекорд во финалето на „Стенли купот“

Ана Ололовска

Прво финале за Вашингтон во НХЛ по пауза од две децении

Ана Ололовска

Титулата во НХЛ лигата за Питсбург

Емир Латифовиќ

ВИДЕО: Ја полуде публиката со својот задник на големиот екран

Емир Латифовиќ

ВИДЕО: Хокерски голман постигна гол во последните секунди од натпреварот

Емир Латифовиќ

Кејн го предводеше Чикаго до победа против Бостон

Емир Латифовиќ

Leave a Comment

three × 5 =