По првото полувреме Македонија има плус 2 против Чешка

Македонската ракометна репрезентација има предност од 11:9 по првите 30 минути одпресметката со Чешка, во цврст натпревар во одбраната на двата тима, и меч во којиграме подобро од првиот меч со Украина.

На Македонија и е потребна победа против Чесите за „визирање“ на патот во вторатарунда на Евро 2020, додека Чесите играат за „опстанок“.

Македонија прва дојде во водство преку Дејан Манасков, но Чесите играа гол-за-гол вопрвите минути за дури да поведат со 6:5. Со два одлични гола на Георгиевски и Лазаровуспеваме првпат да се одвоиме на +2 (7:5).

Со две одлични интервенции на Ристовски(една од пенал), успеваме да стигнеме и до 8:6 водство преку Стојанче Стоилов, меѓутоапотоа правиме неколку грешки и дозволуваме Чесите да се вратат и да израмнат на 8:8.

Лазаров и Кузмановски ја враќаат предноста на +2 (10:8), за на крај да се отиде наодмор со 11:9 предност. Лазаров со четири гола е најефикасен во мечот со многу малку голови, додека Манасковима два гола.

Повторно сите зборуваат за навивањето на Колинда во финалето: Донесе несреќа како и во фудбалот

(ВИДЕО) ЕП во ракомет: Шпанија остана на тронот

ЕХФ и официјално: Дувњак е најдобар ракометар на ЕП 2020

(ВИДЕО) ЕП во ракомет: Хрватска и Шпанија за титулата