Гризман ја однесе Франција во четвртфиналето на ЕУРО 2016

Антоан Гризман е јунакот на репрезентацијата на Франција, која попладнево со пресврт ја совлада Република Ирска и се пласира меѓу осумте најдобри на ЕУРО 2016.

Домаќините се до 58. минута беа во негатива, бидејќи Роби Бреди уште во втората минута од пенал и донесе водство на Република Ирска.

Напаѓачот на Атлетико Мадрид стапи на сцена во период од 58 – 61.минута. Тој двапати ја погоди мрежата на противникот и го најави триумфот на „триколорите“.

Ситуацијата за Ирците стана уште потешка и изгубена по директниот црвен картон на Шејн Дафи во 66.минута.

Франција е четвртиот четвртфиналист на ЕП, претходно учество во следната фаза обезбедија: Португалија, Полска и Велс.

Уште два натпревара од осминафиналето се играат до крајот на денот. Двојките се: