Чикаго Блекхокс и Отава Сенаторс во вториот круг

Од:

Победникот во регуларната сезона Чикаго ја декласираше на гостувањето Минесота со 5:1 и се пласираше во вториот круг на плеј-офот во Западната конференција.

Домаќините го елиминираа противникот по четири победи во пет натпревари. Мариан Хоса доминираше со два гола и асистенција, Маркус Кругер додаде гол и асистенција, Ендрју Шо и Патрик Шарп исто така се запишаа за успехот. Одлична вечер имаше и голманот Кори Крафорд со 21 одбрана.

На Истокот Отава го отстрани вториот од регуларната сезона Монтреал по успехот со 6: 1 во петтиот натпревар.

Би можело да ве интересира

Поставен нов рекорд во финалето на „Стенли купот“

Ана Ололовска

Прво финале за Вашингтон во НХЛ по пауза од две децении

Ана Ололовска

Титулата во НХЛ лигата за Питсбург

Емир Латифовиќ

ВИДЕО: Ја полуде публиката со својот задник на големиот екран

Емир Латифовиќ

ВИДЕО: Хокерски голман постигна гол во последните секунди од натпреварот

Емир Латифовиќ

Кејн го предводеше Чикаго до победа против Бостон

Емир Латифовиќ

Leave a Comment

two + seventeen =