Бразилците открија како почина славната одбојкарка

Една од најдобрите бразилски одбојкари загина откако падна од 17-ти кат на зграда.

Светскиот спорт во петокот попладне ја дозна страшната вест – на 44-годишна возраст почина една од најдобрите бразилски одбојкарки на сите времиња, Валевска Оливеира. Најпрво немаше повеќе детали за смртта на олимписката шампионка од Пекинг во 2008 година, но медиумите во Бразил дознаа што точно се случило – славната спортистка паднала од 17 кат на зграда во Сао Паоло!

Играше најмногу во клубовите на родниот Бразил, додека седум сезони помина во Европа. Таа три години играше за Перуџа, една година го носеше дресот на Мурсија, а потоа три сезони играше во рускиот тим Заречје. Со репрезентацијата на Бразил, покрај олимпиското злато, осум години претходно во Сиднеј имаше и бронза, како и неколку други медали. На Светското првенство во 2006 година таа освои сребро, а на Светскиот куп освои три медали – две сребрени и бронзени. Исто така, има голем број медали од Гран при, Панамериканските игри и други репрезентативни натпревари. Таа ја заврши кариерата во 2022 година.

ОК Струмица Никоб убедливо го победи холандскиот шампион во одбојка Динамо Апелдорн во Цев Лигата на шампиони, но немаше среќа во „златниот сет”