Австралиската влада му дозволи на Ѓоковиќ да настапи во Мелбурн

Од:

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ ќе може да настапи на претстојниот Австралија опен во јануари, бидејќи нема да добие три години забрана за влез во земјата. Ѓоковиќ на почетокот на годината по две судски процеси беше депортиран од Австралија, но ќе има шанса да игра веќе во 2023 година и покрај тоа што не е вакциниран.

dobivaj vesti na viber

Новак беше депортиран од Австралија во јануари со одлука на министерот за имиграција Алекс Хок, иако доби важечко медицинско ослободување од две независни комисии.

Српскиот играч ги оспори одлуките против него на суд, но министерот Хок го искористи своето дискреционо право и му забрани на Ѓоковиќ да остане во Австралија поради, како што беше објаснето, стравот дека „неговото присуство ќе го разгори антиваксерското движење“.

По депортацијата постоеше опасност нашиот најдобар спортист да добие забрана за влез на територијата на Австралија цели три години, но како што дознава Хералд Сан тоа нема да се случи.

Сојузната влада не размислува во таа насока и планира да му овозможи на Новак да дојде и да настапи на Австралија опен, иако е невакциниран.

Тоа значи дека ќе има можност да атакува на 10. трофеј на „Мелбурн Парк“, местото каде што има најголем успех во кариерата.

Би можело да ве интересира

Таткото на Федерер: Новак ни предизвика поголема болка од Рафа

Новак Ѓоковиќ на саемот „Винска визија на Отворен Балкан”

Горан Наумовски

За Ѓоковиќ забранет и турнирот во Монтреал-бараат да прими вакцина

Роџер Федерер не му честиташе на Ѓоковиќ за титулата на Вимблдон

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Белграѓани го дочекаа Ѓоковиќ: Ги постигнав најголемите успеси, но сè уште сум гладен

ВИДЕО: Илјадници го чекаат Ѓоковиќ во Белград

Предраг Петровиќ