Австралиската влада му дозволи на Ѓоковиќ да настапи во Мелбурн

Од:

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ ќе може да настапи на претстојниот Австралија опен во јануари, бидејќи нема да добие три години забрана за влез во земјата. Ѓоковиќ на почетокот на годината по две судски процеси беше депортиран од Австралија, но ќе има шанса да игра веќе во 2023 година и покрај тоа што не е вакциниран.

Новак беше депортиран од Австралија во јануари со одлука на министерот за имиграција Алекс Хок, иако доби важечко медицинско ослободување од две независни комисии.

Српскиот играч ги оспори одлуките против него на суд, но министерот Хок го искористи своето дискреционо право и му забрани на Ѓоковиќ да остане во Австралија поради, како што беше објаснето, стравот дека „неговото присуство ќе го разгори антиваксерското движење“.

По депортацијата постоеше опасност нашиот најдобар спортист да добие забрана за влез на територијата на Австралија цели три години, но како што дознава Хералд Сан тоа нема да се случи.

Сојузната влада не размислува во таа насока и планира да му овозможи на Новак да дојде и да настапи на Австралија опен, иако е невакциниран.

Тоа значи дека ќе има можност да атакува на 10. трофеј на „Мелбурн Парк“, местото каде што има најголем успех во кариерата.

Би можело да ве интересира

Алкараз е опседнат со Ѓоковиќ: Мислам за тоа на секој тренинг“

Надал: Немам доволно големо его за да кријам – Ѓоковиќ е најдобар во историјата

Надал без коментар кој е поуспешен: Ѓоковиќ ќе беше ифрустриран ако не го оствареше тој рекорд

Предраг Петровиќ

Угледниот шпански весник тврди: Ова се 14 причини зошто Новак е најдобар на сите времиња

Предраг Петровиќ

Ѓоковиќ го совлада Медведев и ја освои 24 Грен слем титула

Банката на британскиот политичар му ја затвори сметката, една од причините и пријателството со Новак Ѓоковиќ

Предраг Петровиќ