Во Словенија 30 проценти од тестираните се позитивни на коронавирус

Од:

Во изминатите 24 часа во Словенија беа регистрирани 1.024 нови случаи на коронавирус, а 26 лица починаа. Беа тестирани 3.432 лица, што значи дека уделот на позитивните случаи е речиси 30 проценти (29,84).

Од појавувањето на коронавирусот во Словенија, извршени се 477.277 тестирања, со вкупно 65.148 позитивни тестови. Бројот на активни случаи повторно надмина 20.000 по вчерашните тестирања и изнесува 20.119, пренесува РТВ Сло. Според владините податоци, 1.244 лица се лекуваат во болници, од кои 198 на Одделите за интензивна нега.

Би можело да ве интересира

Новиот сој корона поради кој се враќаат маските е потврден во Словенија, се шири како молња

Словенија укинува речиси сите антиковид мерки

Рекордни бројки на заразени со Ковид-19 во Романија, Хрватска и Словенија

Катерина Ѓуровски

Во Словенија повторно над 10.000 заразени, врвот на бранот се очекува на почетокот на февруари

Во Словенија речиси 60 посто од тестовите за Ковид-19 се позитивни

Катерина Ѓуровски

Рекорд од почетокот на пандемијата: Во Словенија 5.163 новозаразени во еден ден

Катерина Ѓуровски