ВИДЕО: Голема спасувачка акција за извлекување на Американец загавен во пештерски комплекс во Труција

Од:

Голема спасувачка операција е започната во Турција откако Американец остана заробен во третиот најдлабок пештерски комплекс во земјата. Околу 150 луѓе учествуваат во спасувањето на Марко Дики (40) откако во саботата се зароби во пештерата Морча, меѓу нив има и спасувачи од Хрватска и други земји.

Дики беше ко-водител на тимот кој мапираше нов премин во пештерата кога доживеа крварење во дигестивен тракт. Турската спелеолошка федерација соопшти дека операцијата за спасување е многу сложена бидејќи тој е заглавен на длабочина од 1.120 метри (3.675 стапки).

„Операцијата логистички и технички е една од најголемите спелеолошки спасувања во светот“, велат тие, додавајќи дека е започната долга и напорна спасувачка операција за да се извади Марк на носилки.

Би можело да ве интересира

Истрага за возачот кој го однесе Палевски во Турција: Обвинителството бара да му се продолжи притворот

Обвинителството го изготви барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски

Орце Костов

(ВИДЕО) Палевски бил уапсен додека се движел пешки по автопат, а најмил такси за да лажира дека оди за Истанбул

Орце Костов

Спасовски: Уапсен е извршителот на убиствата, сторивме се за фаќање на овој монструм

Александар Тодески

Палевски бегал во Турција истиот ден кога МВР ги приведе петмината осомничени за грабнување на Вања

Александар Тодески

ВИДЕО: Силен земјотрес во Турција