Се урна зграда во Истанбул, луѓе останаа заробени под урнатините

Од:

Повеќе луѓе останаа затрупани под урнатините откако од непознати причини се урна трикатна зграда во истанбулскиот кварт Кучукчекмеџе Карталтепе.

На местото на настанот се испратени противпожарни, здравствени и полициски екипи. Спасени се седум лица кои се извлечени со повреди, од кои двајца се тешко повредени.

Констатирано е дека по уривањето на зградата едно лице само излегло од урнатините и на екипите им дало информации за затрупаните лица.

Гувернерот на Истанбул Давут Ѓул изврши увид на местото на настанот и рече:

„Приземјето плус три ката од зградата спонтано се урнаа. Седум лица се спасени со повреди, од кои 2 потешко, а спасувачката операција продолжува. Се вели дека уште две лица се под урнатините. Нема ниту откриена ниту пријавена смрт. Објектот е изграден во 1988 година, се уште нема информации за уривањето“, рече тој.

Од уривањето на објектот оштетени се неколку автомобили кои биле паркирани до него, како и автобус на јавниот градски превоз.

Би можело да ве интересира

Осомничениот за нападот во Москва е приведен во Бодрум

Горан Наумовски

ВИДЕО: Турција го лансираше првиот комуникациски сателит

(ВИДЕO) Невообичаено светло над Истанбул: Граѓаните вознемирени, се огласи вселенската агенција

Предраг Петровиќ

УЕФА го казни херојот на Турција

Горан Наумовски

Германија го повика турскиот амбасадор на разговор поради прославата на Демирал на ЕУРО

Катерина Ѓуровски

Турскиот музеј прогласен за најдобар во светот