Првиот осуденик за геноцид во БиХ, пуштен на слобода

Од:

Борислав  Херак, првиот човек осуден за геноцид во БиХ, излезе од затвор.

Херак поради монструозни злосторства беше осуден на смртна казна, која подоцна беше сменета со 20 годишна затворска казна.

Херак е уапсен во ноември 1992 година, призна дека убил повеќе од 35 луѓе и силувал десетици девојки, а некои потоа и ги убил.

Освен пред судот, Херак,  злосторствата, до детали ги опиша пред група новинари во воениот затвор во Сараево . Меѓу нив беше и Џон Барнс  од  “New York Timesa”,  кој целата  грозоморна приказна ја пренесе во светот.

Би можело да ве интересира

Во Сараево: Горан ја масакрирал сопругата, во злосторството му помогнала мајка му

Петмина Украинци уапсени за киднапирање на сириски државјанин во Сараево

Во БиХ е пронајдено девојче од Германија, жртва на трговија со луѓе

Земјотрес во БиХ, епицентарот во околината на Мостар: „Добро се стресе!“

Извлечени тела на жена и дете од коритото на Миљацка во Сараево

Горан Наумовски

Брисел и даде „зелено светло“ на БиХ за отворање на преговорите за пристапување во ЕУ

Горан Наумовски