Две мртви лица се пронајдени во близина на Триглав

Од:

Две мртви лица денеска се пронајдени на месноста Триглав, а случајот го потврдија и од полициската управа Крањ.

По откривањето следела спасувачка акција, во која покрај полицајци и полициски хеликоптер учествувале и припадници на Планинарската спасувачка служба.

Загинатите алпинисти се пронајдени под словенечкиот правец на Триглав, изјави за „Дело“ претседателот на ГРЗС, Грегор Долинар.

-Ги бараа од саботата. Потрагата траела долго, бидејќи не се знаело каде точно отишле, па била пребарана голема површина – рече Долинар.

Би можело да ве интересира

Евакуирани се планинарите кои останаа заглавени во Националниот парк Триглав