За протоколите на прославата на годишнината од Рамковниот договор ќе се грижи Центарот за јавно здравје

Од:

Центарот за јавно здравство (ЦЈЗ) ќе ги спроведува здравствените протоколи за утрешниото одбележување на 20-годишнинаната од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, изјави денеска првиот вицепремиер и министер за полтички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби, додавајќи дека за ова прашање го контрактирал и министерот за здравство Венко Филипче.

– Испратено е барање до Министерството за здравство и тоа пред три недели најмалку. Контактирав и со министерот за здравство во однос на сите протоколи. Вчера контактирав и со директорот на Центарот за јавно здравје Шабан Мемети, кој што секако ќе ги донесе и сите потребни луѓе коишто ќе ги спроведат протоколите предвидени за утрешниот настан, изјави Груби.

Би можело да ве интересира

Груби: Не ја разбирам хистеријата, прославата по повод 20 години од Рамковниот договор ќе се одржи со протоколи

Груби: Правилна е одлуката Мерко повторно да биде кандидат за градоначалник на Струга

Груби: Коалицијата на ДУИ и СДСМ за локалните избори е договорена и е апсолутен фаворит според анкетите

Груби договори заедничка седница на македонската и косовската влада

Жарко Настоски

Груби: Со употребата на албанскиот јазик не загуби никој, а се добија многу полојални граѓани

Ана Ололовска

Охридскиот договор е заслужен за тоа што Македонија е клучен фактор на стабилност, вели Груби

Жарко Настоски