Во Струмица започна „Астер Фест“

Од:

Годинашното осмо издание на интернационалниот фестивал за документарен краткометражен и анимиран филм „Астер фест“ свечено беше отворено синоќа свечено во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица со доделувањето на наградата „Астер“.

Наградите на годинашните лауреати, режисерот Владимир Блажевски и актерот Славко Штимац, им ги врачи градоначалникот на Струмица, Зоран Заев.

Годинашниот „Астер Фест” се одржува под мотото „Одисеја 2012” и најавена е богата и разновидна програма од над 50 документарни, краткометражни и анимирани филмови.

Првиот човек на „Астер Фест“, Горан Тренчовск од годинава најави и нова награда за сценарио, кое ќе го носи името на нашиот познат романсиер и сценарист Ѓорѓи Абаџиев.

 

Би можело да ве интересира

Протест на вработените во Македонска филхармонија: Што поскоро да се најде решение за проблемот и да се надмине оваа надреална ситуција

Ана Ололовска

Јапонскиот амбасадор ќе го отвори Нихон-џи 2.0 со музички настап

Ана Ололовска

Националната галерија го одбележува Меѓународниот ден на културното наследство

Ана Ололовска

Бесплатен влез во МСУ – Скопје по повод Светскиот ден на културното наследство

Ана Ололовска

Бесплатен влез во музеите и археолошките локалитети

Ана Ололовска

Бесплатен влез во сите музеи и локалитети низ државата по повод 18 Април

Ана Ололовска