Во Пробиштип се реконструира улицата „11 Октомври“

Од:

Во Пробиштип се реконструира улицата „11 Oктомври“, една од најфреквентните во градот. Средствата за зафатот, околу пет милиони денари, се донација од европски фондови.

– Со овој проект се комплетно опфатени поставување нов асфалтен слој, нови тротари од двете страни со ширина од еден и пол метар, како и поставување атмосферска канализација, рече градоначалникот Тони Тоневски.

Планирано е на „11 Октомври“ да се постави и ново улично осветлување со 14 канделабри на кои ќе се инсталираат енергетски штедливи светилки. Рокот за реализација на овој инфраструктурен проект е шест месеци.

Општина Пробиштип минатата година на оваа фреквентна улица инвестираше во реконструкцијата на фекалната канализација.

Би можело да ве интересира

Тешко повреден млад рудар во рудникот Добрево

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Спасовски: Во периодот на современ развој, Пробиштип забележа експанзија во речиси сите области

Ана Ололовска

Загинатиот на ридската трка во Пробиштип е долгогодишниот автомобилистички судија Кире Андреевски

А1он

Загина редар на трка со автомобили во Пробиштип

А1он

„Гласен Текстилец“: Коронавирусот затвора конфекции, а работниците се отпуштаат од работа

А1он

Интензивно се реконструира патниот правец од Пробиштип кон Крупиште

А1он