Во прекин водоснабдувањето во Делчево

Од:

Поради дефект во прекин е водоснабдувањето во општина Делчево. Прекинот се јавил како резултат на проблем со водоснабдителната мрежа во село Тработивиште поради што жителите на Делчево ќе бидат без вода за пиење до крајот на денот.

Како што информираше директорот на јавното комунално претпријатие Стојче Стојковски откако дефектот бил лоциран, екипа на ЈПКД „Брегалница“ се упатила на терен и интензивно работи на санирање.

– Нашите екипи интензивно работат на справување со дефектот кој е заблежан денеска во попладневните часови. Дефектот е лоциран кај главната водоводна мрежа во село Тработивиште, која е главен снабдувач на вода за жителите на општина Делчево, поради што во моментот во прекин е водоснабдувањето во општина Делчево. Апелираме на трпеливост до граѓаните, кои ги информираме дека до крајот на денот проблемот со недостиг на вода ќе биде целосно решен, информираше Стојчевски.

Во акцијата за санирање на проблемот со водоводната мрежа е вклучена градежна механизација и екипа од 10 луѓе кои активно работат на оспособување на водоводот и негово повторно пуштање во употреба.

Би можело да ве интересира

Концерт на Даниела Мартиновиќ во рамки на „Делчевско лето 2019“

Ана Ололовска

Започна пријавувањето за вториот ноќен турнир во кошарка во Делчево

Ана Ололовска

Одрони на патот Делчево – Македонска Каменица

Традиционално матурско дефиле во Делчево и Берово

Ана Ололовска

Ќе се избира најубаво уреден двор во Делчево

Ана Ололовска

Свештениците вршат водосвет во домовите на граѓаните во Пијанец

Ана Ололовска