(ВИДЕО) Заев: Успеавме од споредниот балкански колосек да се вратиме на главниот автопат кон Европа

Од:

На свечена церемонија денеска пред Владата на Република Македонија беше кренато знамето на НАТО.

-Денеска го креваме знамето на НАТО, што заедно со европското и со нашето, ја одредува иднината, не само нашата и на нашите поколенија. Тоа не е само симболика, туку реалност. Тоа е нова страница во нашата историја, рече премиерот Заев на церемонијата пред Владата по повод кревањето на знамето на НАТО.

Тој истакна дека денес со сигурност кажуваме дека нашата татковина е на вистински пат кон прогресот и непречен развој.

-Успеавме од споредниот балкански колосек на кој чекавме со децении и се вративме на главниот автопат кон Европа, рече Заев и додаде дека во периодот што следува ќе бидеме директни учесници во најзначајниот период од осамостојување на државата, во кој сами ќе одлучуваме за нашата иднина, но и со брзината со која ќе ја стасаме таа цел, рече премиерот.

Заев оцени дека иднината веќе не ни е судбина, туку судбината ја земавме во свои раце и ја одредивме иднината.

Премиерот потеницра дека овие денови ја почнуваме следната комплексна етапа во изградбата на нашата држава според европските стандарди и оти никој веќе нема да не блокира од надвор.

Би можело да ве интересира

Францускиот Сенат го ратификуваше Протоколот за членство во НАТО

Татјана Ташкова

Се поблиску до НАТО, неизвесно за ЕУ

Ана Ололовска

По Италија денеска Протоколот за пристапување во НАТО ратификуван и во Велика Британија

Ана Ололовска

Италијанскиот Сенат го ратификуваше Проколот за НАТО

Ана Ололовска

Џо Бајден: Доколку Трамп биде реизбран, НАТО ќе престане да постои

Ана Ололовска

Столтенберг загрижен поради последиците од турската акција во Сирија