(ВИДЕО) Ковачки: Дали уште не е поднесен извештај до владата како НВО на сопругите на Муслиу и Битиќи потрошиле 620.000 евра од грантот

Од:

Постојат сериозни сомнежи дека парите од грантот од 620.000 евра кои го имаат добиено сопругите на директорот на АР Еролд Муслиу и на вицепремиерот во Владата Битиќи се злоупотребувани. Денеска ќе поставиме неколку прашања за кои очекуваме реакција од институциите. Дали Конзорциумот во кој главна е сопругата на директорот на АР, има поднесено извештај до Владата како се потрошени средствата од грантот добиен со сериозни индиции за трговија со влијание, праша Драган Ковачки, пратеник и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

– Дали е вистина дека до ден денешен до Владата не е поднесен никаков извештај за начинот како се потрошени средствата, како и за ефектот од проектните активности на овие НВО кои побарале и добиле можност да работат на безбедносни проекти? Дали е вистина дека дел од средствата од грантот наместо за основната намена се потрошени на високи плати, хонорари, крстарења со бродови, престојувања во ресорти и патувања во странство? Дали е вистина дека со овие средства се покривани ноќевања на лица кои во никој случај не смееле да бидат дел од тимовите кои работат со безбедносно сензитивни информации? Ковачевски и Пендаровски мора да излезат во јавност и да кажат што знаат за горенаведеното, а не да се кријат и да молчат. А молчат веќе 5-ти ден за трговијата со влијание на сопствените пулени. Доаѓа време на одговорност. Никогаш не било полошо. Важно е да ги поразиме – рече Ковачки.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ковачки: Бесрамниот Пендаровски да и се извини на Силјановска Давкова

(ВИДЕО) Ковачки: Со Платформата 1198 предвидуваме целосна реконструкција на патиштата до Делчево и изградба на експресен пат од Кочани

(ВИДЕО) Ковачки: СДС и ДУИ седум години ги пљачкаат и понижуваат граѓаните, време е државата да ја вратиме кај народот

(ВИДЕО) Ковачки: Додека на СДС и ДУИ устите им беа полни со ЕУ и НАТО ги полнеа џебовите со украдени пари од својот народ

(ВИДЕО) Ковачки: Со оваа власт на СДС и ДУИ Македонија е помизерна и од Алжир и Нигерија

(ВИДЕО) Ковачки: ВМРО-ДПМНЕ има план и визија, 800 милиони евра ќе се вложат во земјоделието