(ВИДЕО) Ковачевски: Предвремените избори нема да ги решат проблемите на граѓаните

Од:

Предвремените избори нема да ги решат проблемите на граѓаните туку ќе ги продлабочат затоа го затвораме ова прашање, изјави премиерот Димитар Ковачевски на прес-конференција по средбата со коалициските партнери.

dobivaj vesti na viber

Тој го реафирмираше ставот дека следните парламентарни избори ќе се одржат во редовниот термин, односно во 2024 година.

Во однос на најавите од ВМРО-ДПМНЕ дека ако нема договор за предвремени избори до крајот на летото ќе го блокираат системот, Ковачевски одговарајќи на новинарски прашања рече дека уцени не прифаќа.

„Тие ги блокира општините откако станаа градоначалници. Во сите градови по првичното фотографирање каде беа промовирани претходни проекти на СДСМ веќе нема ни фотографирање, бидејќи не постојат нови проекти“, рече Ковачевски.

Во однос на најавите за блокадатите во Собранието, како што рече, секој може да блокира, но тоа не е одговорно. Апелираше до пратениците на опозицијата да бидат на ниво на задачата бидејќи законите се од интерес на граѓаните.

На прашањето како ќе функционира државата во време на криза со оглед на несогласувањата со опозицијата, Ковачевски одговори: „Државата ќе функционира како до сега“ и обраложи дека и досега се носат антикризни мерки кои даваат резултати.

Би можело да ве интересира

Во Србија во тек консултации за премиер на новата Влада

А1он

На 19 август ќе се гласа за недоверба на Владата на Црна Гора

Повисоки плати за вработените во МВР од септември

Катерина Павлова-Николовска

Исплатата на јулските пензии ќе започне на 27 јули

Ана Ололовска

Владата со препораки за ослободување од работни обврски на бремените жени и хронично болните лица

Ана Ололовска

Македонија ќе гаси пожари во Грција, ќе се испрати хеликоптер и војници

Ана Ололовска