ВИДЕО: Јајца летаа кон Уставен суд

Од:

Револтирани граѓани кој попладнево се собраа пред зградата на Уставен суд на протест против одлуката на петмина судии да се укине одредбата во Законот за помилување кој предвидува претседателот на државата да не може да помилува лица осудени за избрни измами и изборен криминал.

Граѓaните се собраа пред Уставниот суд да бараат одговорност од петмината судии кои гласаа да може да се помилуваат осудените за изборни криминали. Насобраните порачаа дека “ за демократија се потребни јајца“ и дека протестите ќе продолжат.

А.Б.

Би можело да ве интересира

Уставниот суд не поведе постапка по иницијативата за Законот за банки

Ана Ололовска

Уставниот суд ќе одржи подготвителна седница за ратификацијата на Договорот од Преспа и за Законот за употреба на јазиците

Ана Ололовска

Уставен суд: Објавени се неосновани и непримерени квалификации за уставните судии

Катерина Павлова-Николовска

Одложено одлучувањето за членот 11-а од Законот за помилување

Ана Ололовска

Уставен ќе одлучува по иницијативата за членот 11-а од Законот за помилување

Ана Ололовска

Уставен суд ќе ја оценува уставноста и законитоста на повеќе уредби со законска сила

Ана Ололовска

Leave a Comment

17 − two =