ВИДЕО: Големо невреме во Делчево, поплавени улици, прекин на струјата

Од:

Големо невреме со силен ветер го зафати попладнево Делчево. Поплавени се поголем број градски улици. во градот краток период немаше и струја.

dobivaj vesti na viber

Паднати билборди и реклами, урнати бандери и оџаци, ќерамиди се забележани на повеќе места.

-Од невремето однесена е лимена кровна конструкција на зграда со средна големина, паднти се повеќе дрвја и бандери, срушени се оџаци, светлечки реклами и соларни панели. Поплавени се домови, објекти и неколку паркиралишта. Има паднато телекомуникациски кабли. За настаната состојба известени се сите надлежни институции кои интервенираат на терен и превземаат мерки во нивна надлежност (испумпување на вода во поплавени објекти, санирање на паднатите дрвја на патот, санирање на искинати жици итн). До сега не се пријавени жртви или повредени жители информираа од Центарот за управување со кризи.

Во дел од градот поплавени се и подрумите на куќите.

Би можело да ве интересира

Пуштен во употреба отсечениот мост во село Тработивиште

Ана Ололовска

Појава на труење на кучиња во делчевско

А1он

Распишан литературен конкурс на тема „Вапцаров, писател со револуционерни идеи” во Делчево

А1он

Интерактивна визија во рамки на манифестацијата ,,Вапцарови бранувања” утре во Делчево

А1он

Изложбата на карикатури на тема Ковид-19 во Делчево

А1он

Кочанчанец уапсен поради непријавени пари на граничен премин Делчево

А1он