Тројца велешани украле шини во вредност од 2,9 милиони денари

Од:

СВР Велес поднесе кривична пријава против лицата П.Н. (30) , Д.М. (30) и А.А. (25) сите тројца од Велес, поради сомнение дека ја загрозиле безбедноста на железничкиот сообраќај и тешка кражба. Тие се обвинети дека во периодот од мај до октомври минатата година на ЈП „Македонски железници“ му нанеле материјална штета од 2.926.452 денари.

Пријавените биле затекнати крај местото „Долги Рид“ во близина на населба Превалец како со патнички автомобили марка „Тико“ и „Опел Астра“ превезуваат исечени шини и оксигенски боци.

Лицата се приведени во просториите на ПС Велес.

Според информациите на полицијата во наведениот период пријавените во четири наврати се упатиле во близина на железничкото стојалиште кај село Теово и сечеле кабел кој е наменет за телекомуникациски врски и регулирање на железничкиот сообраќај помеѓу станиците Велес и Богомила, при што одзеле вкупно 1350 метри кабел и 746 метри шини.

 

Би можело да ве интересира

Приведен крадец од Штип, затекнат при вршење на кривично дело

Ана Ололовска

Расчистени три тешки кражби, украденото вратено на сопствениците

Ана Ололовска

Ограбена црквата „Константин и Елена“

А1он

Приведен крадец во скопски Чаир, расчистени неколку кривични дела

А1он

Приведени крадци од Штип, украденото вратено на сопственикот

Ана Ололовска

Приведени двајца разбојници, со закана со нож одзеле чанта со дневен промет

Ана Ололовска

Leave a Comment

nine − 6 =