Судењето за организаторите за „27 април“ одложено за 26 април

Од:

Судњето за организаторите на случувањата во Собранието на 27 април 2017 година се одложува за 26 април, поради позитивен Ковид тест на дел од судечкиот совет, информираат од Основниот кривичен суд Скопје.

dobivaj vesti na viber

– Заради интерес на медиумите и невладините организации кои ја следат главната расправа за предметот со КОК бр. 2/20 поврзан со настаните од 27 април 2017 – та година кои се случија во Собранието на Р.М., ја информираме јавноста дека денешната расправа како и сите расправи насрочени до 25.04.2021 година, се одлагаат со оглед да дел од членовите на судечкито совет се во изолација по добиен позитивен Ковид – тест, се вели во соопштението од Основниот кривичен суд.

Следната расправа е насрочена за 26 – ти април, а за евентуални промени во термините за расправа, Судот ќе ги информира странките и јавноста.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Јанакиески: Ова е нечовечки, четири пати ме носат од дома во Шутка

Мери Јордановска

Пресудата за „27 април“ ќе биде соопштена на 26 јули

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Јанакиески бара ослободителна за „27 април“: Јас не сум тој што треба да седи пред вас

Кристијан Ландов

Нема докази за „Организаторите на 27 април“, тврди адвокатот Миланов

Жарко Настоски

Миланов: Измената на обвинението за „27 април“ е триумф за нас, она што се тврдеше дека го сториле сега го нема

Кристијан Ландов

Миланов: Исказот на Нинџа е дискредитиран и не може да биде основа за осудителна пресуда

Катерина Павлова-Николовска