Стружани со службени картички полнеле гориво во сопствените автомобили

Три лица од Струшко добија кривични пријави поради злоупотреба на службена положба и со безготовински картичка полнеле гориво во сопствените возила.

СВР Охрид соопшти дека Полициската станица од Струга поднела кривична пријава против Р.И.(49), од селото Горно Татеши, Ј.З.(53) од селото Делогожда и Б.В.(45) од селото Велешта.

– Пријавените во текот на 2017 година, како службени лица вработени во правен субјект во државна сопственост М-НАВ АД Скопје-АКЛ Охрид, во вршењето на службените должности на работни места возачи, користејќи ги задолжените безготовински картички за дополнување на гориво, покрај во службените, го точеле и во сопствените приватни возила, појасни портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски.

Лицата прикажувале лажни сметки и налози со што се стекнале со противправна имотна корист од 640.041.84 денари.

Би можело да ве интересира

Приведени тројца кавадарчани осомничени за фалсификување пари

Ана Ололовска

Поведена постапка за разбојништвото кај сендвичарата „Вили“

Ана Ололовска

Скопјанец крадел од едукативен центар во Струга

Ана Ололовска

Обвинение за штипјанец кој злоупотребил средства од ЕУ фондовите

Ана Ололовска

Платил гориво со фалсификувани пари и заминал

Ана Ололовска

Медицинска сестра украла 25.000 евра од пациент во Белград