Српскиот музичар Ѓорѓе Давид повреден во сообраќајката кај Табановце во која има една жртва

Од:

Рок-музичарот и член на жирито на „Ѕвезда Гранда“, Ѓорѓе Николиќ, попознат како Ѓорѓе Давид, бил дел од сообраќајната несреќа синоќа на граничниот премин Куманово – Табановце. Во сообраќајката учествуваа три возила при што загина едно лице, а повеќемина се повредени.

МВР информираше дека Ѓорѓе Давид ушравувал едно од возилата, а со повредеи е пренесен во куановската болница

– На 20.01.2024 околу 20.00 часот во СВР Куманово било пријавено дека на автопатот Куманово – Граничен премин Табановце, на околу 2 км пред граничниот премин, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале патничко возило „фолксваген поло“ со кумановски регистарски ознаки, управувано од Б.Т.(24) од Куманово, патничко возило „фолксваген голф“ со скопски регистарски ознаки, управувано од В.П.(45) од Куманово и патничко возило „опел инсигниа“ со српски национални ознаки, управувано од Ѓ.Н.(59) од Република Србија. Во несреќата, од здобиените повреди починала Љ.Т.(49) од Куманово, сопатничка во возилото „поло“, а смрт констатирал лекар од Итна медицинска помош Куманово. Со тешки телесни повреди се здобиле В.П. и Б.Т, а со телесни повреди се здобил Ѓ.Н., констатирани во болницата во Куманово. Увид на местото извршила екипа од СВР Куманово и јавен обвинител, по чија наредба телото на починатата било дадено на обдукција.

Би можело да ве интересира

Вандали уништиле мермерни плочки околу спомениците – Урни во Могилата на непобедените во Прилеп

Загина велосипедист, уапсен возачот на камионот кој го удрил

Мароканец украл камион, полицијата го фати кај Лојане

Тинејџери предивикале сообраќајна несреќа, осуммина повредени

Катерина Ѓуровски

Автомобил излета од патот Тетово – Попова Шапка, загина возачот, 80 годишен Австриец

Анита Петровска Рајковиќ

Поради несреќа, во прекин сообраќајот на патот Гостивар – Стража кај „Новоселски мост“

Катерина Ѓуровски