Спасовски: Шпекулации се информациите за туби со гориво во автобусот на „Беса Транс“

Од:

Шпекулациите во јавноста за туби со бензин, пиротехника и така натаму само штетат на истрагата, не помагаат. Според моите сознанија, коишто ги имам, воопшто не станува збор за туби со бензин коишто можат да бидат причина за несреќата, истакна министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во изјава за бугарската БТВ.

Тој додаде дека длабоко верува во истражните органи на Бугарија.

– Оставаме истрагата да ги утврди сите факти и секако најрелеватните податоци треба да дојдат од државните органи на Бугарија. Ние треба да ја утврдиме причината за сообраќајната незгода, дали е тоа од човечки фактор или е некаков технички пропуст на возилото, наведе Спасовски.

Министерот Спасовски посочи дека Царинската управа вчера презема активности во однос на расчистување на постапките, при што двајца цариници се суспендирани и спроведена е дисциплинска одговорност за раководителот.

– Потребна е детална истрага и кривична одговорност за секој еден кој учествувал во вакви дејствија, додава Спасовски.

Би можело да ве интересира

Комитова: Несреќата на автобусот на „Беса Транс“ не се случила поради голема брзина, причините за пожарот непознати

А1он

ВИДЕО: Патот „Струма“ каде загинаа 45 лица има недостатоци и не може да биде магистрала, фалеле и знаци

Кристијан Ландов

Министерката за регионален развој на Бугарија ќе ги презентира резултатите од инспекцијата на автопатот „Струма“

Ана Ололовска

Преку организиран државен протокол телата на загинатите во автобуската несреќа во Бугарија ќе им бидат предадени на семејствата

Ана Ололовска

Телата на загинатите во автобуската несреќа ќе бидат пренесени авионски во петок

А1он

(ВИДЕО) Сопственикот на „Беса Транс“ привремено се преселил во Бугарија: Си велам, што не загинав и јас

А1он