Силјановска потрошила 165 илјади евра за кампањата

Од:

Доцна попладнево ДИК ги објави финансиските извештаи за кампањата на претседателските кандидати.

dobivaj vesti na viber

Меѓу објавените е и тој на кандидатката Гордана Силјановска Давкова каде пишува дека потрошила околу 165 илјади евра. Според податоците таа има приходи од 204 илјади евра, а донации стигнале од 250 физички лица.

Најголема донација има од потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски 3 илјади евра, а пратеникот Антонијо Милошоски донирал 2,5 илјади евра.

Претходно, на страницата на ДКСК беа објавени извештаите за Стево Пендаровски кој според податоците потрошил 480 илјади евра, а Блерим Река 25 илјади евра, во првите десет дена од кампањата.

Извештајот на Силјановска не беше објавен , бидејќи од ВМРО-ДПМНЕ го пратиле преку препорачана пошта.

Рокот за доставување измина синоќа на полноќ.

Би можело да ве интересира

Силјановска Давкова: Бугарија со последниот предлог издејствува нејзините барања да се вметнат во преговарачката рамка

Силјановска Давкова: Во Владата на Ковачевски има лица чии биграфии личат на флаери

Силјановска Давкова: Костурот на државата е скршен, потребен ни е нов општествен договор

СДСМ: Гордана Силјановска збунета во Собранието гласаше против волјата на граѓаните изразена на фер, слободни и демократски избори

Жарко Настоски

Силјановска-Давкова: Веднаш ќе ги зголемиме платите на лекарите и медицинскиот персонал за 50%

Жарко Настоски

Силјановска-Давкова: Ние ќе воспоставиме правна држава со силни институции

Жарко Настоски