Шекеринска од Неапол: Веќе сме дел од семејството на Алијансата

Од:

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска од носачот на авиони „Хари С. Труман“ преку објава на „Фејсбук“ порача – Стануваме 30. членка на Алијансата и веќе сме дел од семејството.

„Ден полн со адреналин. Слетавме на носачот на авиони „Хари С. Труман“. Заедно со премиерот Зоран Заев и шефот на парламентот Талат Џафери, таму имавме средба со адмирал Џејмс Фого, командант на американските поморски сили за Европа и Африка и командант на Здружените сојузнички сили на НАТО во Неапол.“, напиша Шекеринска на „Фејсбук“.

„Тоа беше можност одблиску да се доживеат импресивните капацитети на воздушно поморските сили на САД и на НАТО. Стануваме 30. членка на Алијансата и веќе сме дел од семејството.“, наведе Шекеринска.

Би можело да ве интересира

Пич: НАТО разгледува како да го засили своето присуство на Блискиот Исток на политичко ниво

Ана Ололовска

Помпео и Столтенберег го осудија иранското дестабилизирачко насилство во регионот

Ана Ололовска

Трамп: Во НАТО треба да се вклучат и земјите од Блискиот исток

А1он

Столтенберг: НАТО поприсутно на Блискиот исток со согласност на државите од регионот

А1он

Протоколот за членство во НАТО ќе се ратификува навреме

Ана Ололовска

Џафери: Протоколот на НАТО ќе се ратификува пред да се распишат изборите

А1он