Македонија ќе гаси пожари во Грција, ќе се испрати хеликоптер и војници

Од:

Владата на Република Северна Македонија во знак на солидарност и во насока на зајакнување на партнерството и соработката помеѓу Република Северна Македонија и Република Грција донесе Одлука за испраќање на припадници и капацитети на Армијата на Република Северна Македонија во поддршка на гасење на пожари, во Грција.

dobivaj vesti na viber

– Се работи за припадници на Армијата со јачина од еден вод, со вкупно 30 припадници и хеликоптер со посада и потребни капацитети за гасење на пожар. Сите потребни мерки и активности за координација со властите во Република Грција, во врска со поддршката при гасењето на пожарите ги презема Министерството за одбрана- Генералштабот на Армијата на Република Северна Македонија, велат од Владата.

Би можело да ве интересира

Портпаролите Хоџа и Арсовски за 83-та седница на Владата: Септемвриските пензии зголемени за 6,8 проценти

Ана Ололовска

Владата не ја прошири листата на производи со замрзнати маржи оти уште се анализира пазарот

Маја Илиевска-Пачемска

Маржата на основните прерахнбени прозиводи останува „замрзната“ уште три месеци

Владата три дена одбива да каже колку пари потроши за стоте луѓе кои во Белград дегустираа вина

Орце Костов

(ВИДЕО) Ковачевски гоштеваше на покрив од скапиот Белград на вода на државна сметка: Јас сум експерт за продажба

Орце Костов

Владата во Белград однесе над сто луѓе на државна сметка да дегустираат вина

Орце Костов