Претпладне променливо облачно, попладне сончево со мала облачност

Од:

Времето претпладне променливо облачно, во северозападните делови со услови за краткотраен локален дожд. Преку денот сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, наместа засилен ветер од западен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 4 до 10, а максималната ќе достигне од 17 до 26 степени.

Во Скопје претпладне променливо облачно, попладне сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од западен правец. Минималната температура ќе се спушти до 9, а максималната ќе достигне 25 степени.

До крајот на неделава времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност, освен во четврток, кога ќе биде променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд. Дневните температури до четврток ќе опаднат за неколку степени, а потоа ќе бидат во пораст, особено во деновите од викендот.

Би можело да ве интересира

Попладне повторно најавено невреме, од петок ќе биде уште потопло

Катерина Ѓуровски

Времето денеска: Сончево и топло, попладне со услови за краткотраен пороен дожд

Катерина Ѓуровски

Честа појава на пороен дожд и грмежи до четврток, стабилизирање на времето од петок

Сончево и топло со променлива облачност, попладне нестабилно со локален пороен дожд

Сончево и топло, попладне локално дожд и грмежи

До петок нестабилно време со повремен пороен дожд, град и грмежи