Предупредувачки штрајк на Алфа ТВ

Од:

Вработените во Алфа ТВ започнаа предупредувачки штрајк.

Вестите во 17 часот и 30 минути беа само со тон и инсерти, без новинарски прилози и презентер, а траеја само 10 минути.

„Поради состојбата во која се наоѓа нашата и ваша телевизија Алфа, принудени сме да ги скратиме вестите на 10 минути, без прилози, видео и тонски материјали. Истото се однесува и на останатите информативни програми. А ваквиот формат останува се до надминувањето на состојбите“, пишува во пораката која се емитува на Алфа ТВ.

Вработените на телевизијата бараат исплата на платите за месеците јуни и јули.

Би можело да ве интересира

Од утре најавен прекин на железничкиот сообраќај, поради неисплатен втор дел од платата за октомври

А1он

Голем протест на грчките синдикати во Атина, штрајкуваат и административците и приватниците

Жарко Настоски

Генерален штрајк на синдикатот на вработените во јавниот сектор во Грција

Генерален штрајк во Грција

Воени и полициски специјалци го обезбедуваат празниот аеродром во Тирана

Жарко Настоски

Грчките новинари ќе штрајкуваат уште 24 часа

Жарко Настоски