Повик за народни Илинденски собири во Кривопалнечко и Ранковце

Од:

Враќање кон корените, славење на историјата со пиетет и почит, низ убава дружба во местото на раѓање со убави спомени, е она што го карактеризира претстојниот голем државен и верски празник, Илинден.

dobivaj vesti na viber

На втори август, во четврток, на подрачјето на општина Крива Паланка и Ранковце ќе се одржат повеќе народни собири, а домаќините на истите повикаа на масовност.

Градоначалникот на општина Ранковце, Ивица Тошевски, ги повика сите намерници да ја посетат општината и да уживаат во дружбата на четири локации.

– Би сакал да ги поканам сите кои сакаат да се оттргнат од секојдневието, да го прослават достојно нашиот голем Илинден и во природа и на локациите каде во нашата општина се одржуваат јавни собири, во селата Псача, Гулинци, Опила, како и во Петралица, каде секоја година масовно се собираат и нашите повратници, иселениците, месното население и нивните пријатели и блиски роднини, повика Тошевски.

Членовите на Сојуз на воени инвалиди на Македонија ги повикаа граѓаните за време на големиот празник , Илинден, да го посетат обновеното училиште во село Трново, Кривопаланечко кое под нивна управа е пренаменето во место за престој и одмор.

– Убавата природа, чистиот воздух и прекрасните пејзажи се нешто што ќе ги привлече сите кои живеат во урбаните средини, особено периодов за време на празниците, но и сите кои се родени во ова место, да го искористатт овој амбиент барем во време на празниците и да бидеме сплотени и радосни заедно, рече Ѓоко Трајковски, член на Сојузот на воени инвалиди и управител на „Трновски ветар“.

Собирот во село Трново се одржува по литургијата во црквата Св.Никола, и одбележување на месноста свети Илија, на блиското возвишение покрај школото.

Во село Петралица, општина Ранковце и во село Трново, Кривопаланечко, за време на одржување на народните собири ќе се одржат и традиционални акции за крводарување во организација на Општинска организација на Црвен крст, Крива Паланка во координација со Институт за трансфузиона медицина, Скопје.

Би можело да ве интересира

Во раните утрински часови локализиран пожарот во Ранковце

Катерина Павлова-Николовска

САД го честитаа празникот Илинден

Ана Ололовска

Реафирмирани вредностите на двата Илиндена, одбележувањето без масовни собири

Ана Ололовска

„Победа за сите“ – заеднички лајтмотив на чествувањата во Крушево, Пелинце и Скопје

Ана Ололовска

Денот на Републиката неработен за сите граѓани

Ана Ололовска

Одбележувањето на двата историски Илиндена без масовни собири и со здравствени протоколи

Ана Ололовска