Навремено започна изјаснувањето на граѓаните во Охрид и Дебрца, процесот се одвива непречено

Од:

Изјаснувањето на граѓаните по однос референдумот во општините Охрид и Дебрца се одвива непречено и во демократска атмосфера, на сите гласачки места.

dobivaj vesti na viber

Претседателот на ОИК на Охрид Димитрија Вревезоски за МИА потврди дека сите 89 избирачки, односно 88 гласачки места се отворени во предвидениот рок и оти засега нема никакви проблеми во процесот.

Референдумското изјаснување на населението се одвива непречено и во Општина Дебрца. Според претседателот на ОИК Сашо Суклоски, сите 28 гласачки места се отворени во законски утврдениот рок, а процесот на изјаснување на граѓаните се одвива непречено.

Во Општина Охрид во Избирачкиот список се регистрирани 52.171 граѓани со право на глас, додека во Дебрца своето право на изјаснување можат да го искористат 4.460 граѓани.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Арсовски до Заев: Дали е точно дека се потрошени 3 милиони евра за неуспешен референдум?

Кристијан Ландов