Министерствата за здравство, за финанисии и ФЗО да достават предлог решение за набавка на терапија на пациентите со цистична фиброза

Од:

Владата на Република Северна Македонија ја одржа 122-та владина седница.

Како што соопштуваат од Владата, на седницата била разгледана Информацијата од Министерството за здравство за потребата од обезбедување дополнителни финансиски средства за ЈЗУ Универзитетска клиника за детски болести Скопје, зa набавка на терапија за пациентите со Цистична фиброза.

Заклучено е Министерството за финансии, Министерството за здравство и Фондот за здравствено осигурување да одржат координативен состанок, со цел доставување предлог решение.

Би можело да ве интересира

Заседава Економско социјалниот совет, синдикатите ќе побараат повлекување на законот за плати во јавниот сектор

Борел доаѓа во Скопје со порака до македонската влада: корупцијата сериозно го „минира“ условениот датум на преговорите

Петар Клинчарски

ВМРО-ДПМНЕ: Министрите јадат леб од 80 денари

(ВИДЕО) Нема евтин леб од 33 денари, граѓаните бесни: Пекарите утрово не доставија леб

Орце Костов

Избрани новите министри – Лога за правда, Меџити за здравство, Алиу за информатичко општество и Шукова за животна средина

Ана Ололовска

Владата усвои сет итни мерки за градење на отпорност и сајбер заштита на институциите од јавниот сектор