Марш по повод 137-годишнината од Разловечкото востание

Од:

Во организација на општина Делчево рано утрово започна Планинарскиот марш посветен на 137-годишнината од Разловечкото востание.

dobivaj vesti na viber

Со заедничка фотографија на новоизградениот мост на реката Желевица кај село Тработивиште беше означен стартот на маршот „По трагите на разловечките востаници“.

Планинарите симболично го носат востаничкото знаме, што ќе биде истакнато во Спомен-домот на Разловечкото востание.

Маршрутата е долга 11 километри, а планинарите треба да ја совладаат за два часа и 30 минути. Организатор на маршот е Општината Делчево, а учествуваат планинари од Скопје, Пробиштип, Пехчево, Делчево и од други места.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Големо невреме во Делчево, поплавени улици, прекин на струјата

Катерина Павлова-Николовска

Пуштен во употреба отсечениот мост во село Тработивиште

Ана Ололовска

Појава на труење на кучиња во делчевско

А1он

Распишан литературен конкурс на тема „Вапцаров, писател со револуционерни идеи” во Делчево

А1он

Интерактивна визија во рамки на манифестацијата ,,Вапцарови бранувања” утре во Делчево

А1он

Изложбата на карикатури на тема Ковид-19 во Делчево

А1он