„Мал битолски Монмартр“ по 31-ви пат

Од:

Пред националната галерија во Старата битолска чаршија, вечерва свечено ќе се отвори меѓународната детска ликовна колонија „Мал битолски Монмартр“ по 31-ви пат. Домаќин и организатор ќе биде детското ликовно студио „Св.Кирил и Методиј“ од Битола.

Потоа ќе биде отворена светската ликовна изложба со 844 од вкупно 10.062 ликовни творби на деца од 19 држави во светот, и ѓе се доделат наградите за најдобрите ликовни колекции и поединечни остварувања.

Учениците од богословското православно училиште „Венјамин Костачи“ од Манастиреа Неамт, Романија се добитниците на главната награда „Гран при“, а специјални колективни награди ќе им бидат врачени на „Арт-училиште“ од Пекинг, Кина и училиштето „Ладислава Станчека“ од Превидза, Словачка.

Во рамките на колонијата ќе се одржи ликовен хепенинг на тема „Олимпијадата во очите на децата“. Најдобрите творби ќе бидат изложени на летните Олимписки Игри во Лондон. Детската ликовна колонија ќе трае до 30 – ти мај.

Би можело да ве интересира

Протест на вработените во Македонска филхармонија: Што поскоро да се најде решение за проблемот и да се надмине оваа надреална ситуција

Ана Ололовска

Јапонскиот амбасадор ќе го отвори Нихон-џи 2.0 со музички настап

Ана Ололовска

Националната галерија го одбележува Меѓународниот ден на културното наследство

Ана Ололовска

Бесплатен влез во МСУ – Скопје по повод Светскиот ден на културното наследство

Ана Ололовска

Бесплатен влез во музеите и археолошките локалитети

Ана Ололовска

Бесплатен влез во сите музеи и локалитети низ државата по повод 18 Април

Ана Ололовска