Кривична против двајца скопјани поради „вршење на јавен превоз без лиценца“

Од:

СВР Скопје поднесе кривична пријава против скопјанецот Ф.С., на возраст од 40 години, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „вршење на јавен превоз без поседување лиценца“.

Истовремено, пријава е проднсена и против 47-годишниот Д.А., исто така од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „помагање“ во „вршење на јавен превоз без лиценца“, информираат од Министерството за внатрешни работи.

– На 7 јули 2022, полициски службеници извршиле контрола на товарно возило „мерцедес“, кое го управувал Ф.С., а сопственост на Д.А., при што било констатирано дека од местото на сеча, извршиле превоз на огревно дрво до двајца купувачи, без поседување соодветна документација – лиценца за вршење на јавен превоз на стоки во внатрешен патен сообраќај, се наведува во соопштението.

Би можело да ве интересира

Кривична против 18-годишник и малолетник: Запалиле угостителски објект во Стара Чаршија

Орце Костов

(ВИДЕО) Фалат 40 килограми марихуана – Претрес кај фирми одгледувачи на канабис за медицински цели

Анита Петровска Рајковиќ

Обвинителството постапува по кривичната пријава на грчката фирма која чистела во Влада

Орце Костов

ВИДЕО: Обвинителство три години чува кривична поднесена од фирма која работела за Владата, а не може да си го наплати сработеното

Орце Костов

Скопјанец прогонувал маж и жена, ги фотографирал и вознемирувал – доби кривична за демнење

А1он

Кривична пријава против инспектор во општина Битола за примање поткуп

Ана Ололовска