Кривична пријава против скопјанец за даночно затајување

Од:

Поднесена е кривична пријава против 48-годишен скопјанец за даночно затајување, информираат од Миистерството за внатреши работи.

dobivaj vesti na viber

Како што соопштија од МВР, пријавениот, во текот на 2017 година, на своја денарска сметка во банка во 34 наврати уплатил 1.624.342 денари остварени како друг приход.

– За тој износ тој не поднел годишна даночна пријава и на тој начин одбегнал да плати данок на доход од 10 отсто или 162.434 денари, сума за која го оштетил Буџетот на Република Северна Македонија, посочуваат од МВР.

Би можело да ве интересира

Кривична пријава за измама на штета на средства на Европската заедница

Ана Ололовска

Кривична пријава против скопјанец за даночно затајување

Ана Ололовска

Кривична пријава за две лица за злоупотреби на платежни картички

Ана Ололовска

Кривична пријава за измамници од Скопје, мета им биле угостителски работници од Струмица

Ана Ололовска

Кривична пријава против тројца дилери на дрога од Тетово, определен притвор

Ана Ололовска

Кривични пријави за пустошење шуми и злоупотреба на службена положба

Ана Ололовска