ВИДЕО: Кристијан Ниневски го фати светиот крст во Скопје

Од:

Дваесет и петгодишниот Кристијан Ниневски од Скопје го фати светиот крст што архиепископот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија и на Јустинијана Прима, г.г. Стефан го положи во водите на реката Вардар во Скопје.

Ниневски првпат го фаќа крстот, а веќе шест години учествува на традиционалната манифестација што во Скопје се организира по повод големиот христијански празник Богојавление-Водици.

– Здравје и среќа за сите, Бог се јави, изјави кратко Ниневски откако го фати крстот.

Од Град Скопје како подарок доби резба.

Во Скопје беа пријавени околу 140 граѓани за фаќањето на крстот. Оној што ќе го фати Светиот крст се верува дека ќе го следи благослов и среќа во текот на целата година. Фаќањето на крстот значи соединување на човекот со Христа, а се верува дека со спуштањето на крстот водите се осветуваат и стануваат лековити.

Би можело да ве интересира

Прекршочна за обезбедувачот кој ја турна новинарката на Канал 5 на Водици

Ана Ололовска

ВИДЕО: 18-годишната Јована го победи ракот, а денеска доплива до Светиот крст

Ана Ололовска

ГДУ: Во Штип е фатен Светиот крст, но можеби и Ешерихија коли од изметот!!!

Ана Ололовска

ВИДЕО: Скандал за Водици во Мелбурн

Ана Ололовска

Иван Лотески втора година по ред го фати крстот во Охрид

Ана Ололовска

Џафери: Убавината на празничниот дух да ви ги облагороди мислите и делата

Ана Ололовска