Крадел од црква во Аеродром, а предизвикал и пожар

Од:

Полициски службеници од Единицата за внатрешни работи Аеродром и Драчево, на 14 септември при обид за тешка кражба во црква „Свети Петар и Павле“ на ул.„Горно Лисиче“ бил фатен и лишен од слобода Ѓ.П.(25) од Скопје.

– Тој бил приведен во полициска станица и со него е извршен службен разговор, при што Ѓ.П. ги појаснил делата извршени во помошните простории на црквата. Имено, истиот ден, тој со употреба на сила влегол и во капелата „Христово воскресение“, одзел пари и предизвикал пожар, кој за кусо време се изгаснал, информираат од МВР.

Во координација со Јавен обвинител, против него ќе следува кривична пријава по чл.236, чл.288 и чл.236 во врска со чл.19 од Кривичниот законик, додаваат од МВР.

Би можело да ве интересира

Приведени крадци од Скопје

Ана Ололовска

Приведен крадец во Скопје

Ана Ололовска

Малолетници фатени како крадат во Прилеп, одземеното вратено на сопственикот

Ана Ололовска

Фатени тројца крадци, украденото вратено кај сопственикот

А1он

Турист од Турција ограбен на Камени мост

А1он

Приведен крадец од Скопје

Ана Ололовска