(ВИДЕО) Илјадници демонстранти се упатија кон Основниот Суд 1

Од:

Неколку илјади демонстранти од пред владата се упатија кон Основниот Суд 1 да побараат ослободување на притворените активисти од 5-ти мај.

Претходно демонстрантите порачаа дека на Груевски нема да му помине да се одри на власт со оставките на Јанкуловска, Јанакиески и Мијалков.

protest
Тие порачуваат дека ќе се протестира се додека Никола Груевски не поднесе оставака на премиерска функција и додека не поднесе оставка целата влада.

zbogum (1)

Демонстрантите се поздравени од возилата кои поминуваат со сирени на мостото „Гоце Делчев“.

zbogum (4)

zbogum (3)

Би можело да ве интересира

Пред Собранието започнаа да се собираат граѓани, за поддршка на Катица Јанева

Емир Латифовиќ

Протестирам до Иванов: Со аболицијата ти си патрон-светец на најголемите криминалци и тирани на македонскиот народ!

Ана Ололовска

Јавно обраќање до уставните судии: Застанете на страната на правдата!

Ана Ололовска

Во повеќе градови протести во организација на „Протестирам“

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Царовска: Глумиме држава и демократија, а добиваме потврда за диктатура

Емир Латифовиќ

(ВИДЕО) Миленковска: Аболицирани политичари не градат правна држава

Емир Латифовиќ

Leave a Comment

5 × four =