Ханјдл на средби со Попоски и амбасадорите на ЕУ и САД

Од:

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл, кој престојува во дводневна посета на Скопје, попладнево во МНР ќе има средба со шефот на македонската дипломатија Никола Попоски.

dobivaj vesti na viber

Од Амбасадата на Германија за МИА потврдија дека Хајндл потоа ќе се сретне со амбасадорите на земјите членки на ЕУ и на САД во Македонија, а доцна поплдне и утре ќе разговара и со претставници на партиите потписнички на договорот од Пржино. 

Хајндл неодамна беше именуван од страна на германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер за специјален пратеник на Берлин кој ќе работи заедно со Европската Унија и САД и ќе помага при решавање на кризата во Македонија.

Би можело да ве интересира

Хајндл: Прво исполнување на условите, а потоа датум за избори

А1он

ВМРО – ДПМНЕ за средбата со Хајндл: СДСМ ќе мора да потврди дека списокот е прочистен

Емир Латифовиќ

Средба Заев – Хајндл: Брзо решение за кризата, време за губење нема!

Емир Латифовиќ

Хајндл во Скопје во повторен обид да се најде излез од кризата

А1он

(ВИДЕО) Тачи: Оживувањето на Пржинскиот договор можеби ќе биде неуспешно

А1он

Хајндл утре по трет пат во Македонија

А1он