(ВИДЕО) Груевски: Јанкулоска и Мијалков ќе влезат во учебници

Од:

Пред гласањето во парламентот, премиерот Никола Груевски пред пратениците кажа дека министерот за внатрешни работи Гордана Јанкулоска министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и директорот на УБК, Сашо Мијалков поднеле оставки понесени од намерата со своето повлекување да допринесат да се смири политичката криза и не сакајќи да бидат причина за натамошна ескалација на кризата.

dobivaj vesti na viber

– Се работи за личности кои дадоа влог во развојот и стабилноста на државата. под нивно водство, граѓаните видоа како се бранат интересите на Македонија, како со многуте предизвици се справуваат како што беше и акцијата во Куманово. Тие секогаш стоеа зад интресите на македонскиот народ, се бореа за нив. Тие се заслужни и за борбата со криминалот и корупцијата во Македонија, затоа станаа трн во окото на секој криминалец, без разлика дали е осуден или аболициран, рече Груевски за Јанкулоска и Мијалков.

– Миле Јанакиески е фанатичен работник, неверојатно брз и ефикасен, енергичен човек кој помагаше секому, работеше по 15 часа на ден, не се штедеше ниту за празници ниту за викенди, помогна на илјадници граѓани на Македонија, рече Груевски за досегашниот министер за транспорт и врски.

Би можело да ве интересира

Во Србија во тек консултации за премиер на новата Влада

А1он

На 19 август ќе се гласа за недоверба на Владата на Црна Гора

Повисоки плати за вработените во МВР од септември

Катерина Павлова-Николовска

Исплатата на јулските пензии ќе започне на 27 јули

Ана Ололовска

Владата со препораки за ослободување од работни обврски на бремените жени и хронично болните лица

Ана Ололовска

Македонија ќе гаси пожари во Грција, ќе се испрати хеликоптер и војници

Ана Ололовска