Груевски: Има прогрес во Претпристапниот дијалог

Од:

Генерално реализацијата на Претпристапниот дијалог се одвива во една добра насока и се надевам дека во септември кога ќе имаме состанок за дијалогот, кога го очекуваме и Штефан Филе, дека ќе се регистрира добар напредок бидејќи во меѓувреме доста работевме, изјави денеска премиерот Никола Груевски.

– Одевме дел по дел, секоја мерка, секој чекор го разгледавме детално, го коментиравме. Ги кажавме напредоците кои досега сме ги направиле и се разбира она што преостанува во иднина да се направи. Можам да констатирам дека генерално работите се одвиваат во една добра насока и се надевам дека во септември, кога ќе ја имаме следната седница на високиот дијалог, кога го очекуваме и Филе, дека ќе се регистрира добар напредок бидејќи во меѓувреме доста работевме, изјави Груевски, одговарајќи на новинарско прашање по пуштањето во употреба на новиот спортски центар во Ново Лисиче, општина Аеродром.

Како што посочи премиерот, вчера со генералниот директор на Генералниот директорат за проширување на Европската комисија Стефано Санино имал пријатна средба на која во детали разговарале за сите делови поврзани со оперативниот патоказ.

Тоа, како што рече, вчера го виде и Санино и ни преостанува уште околу месец ипол или два месеца да завршиме некои работи во Парламентот или надвор од Парламентот и официјално да се констатира еден напредок за кој во меѓувреме беше вложено многу труд.

– Тоа беше една корисна средба и за него, да види како одат работите, и за нас да видиме како од нивна перспектива изгледаат нештата кои ги придвижуваме. Тоа беше негова работа посета, работна мисија, контролна мисија во смисла да види како одат работите од претходниот состанок до наредниот, на средината меѓу претходниопт официјален до наредниот официјален состанок на Високиот дијалог, која институција како Висок пристапен дијалог дефинитивно дава добри резултати, констатира Груевски.

Во иднина, посочи премиерот, ќе се продолжи да се работи на напредок, на реформи и на модернизација.

– Не само заради овие обврски што ги преземавме, туку затоа што тоа е добро за Република Македонија. Го подобрува квалитетот на живот, дополнително земјата ја води напред, истакна Груевски. Тој додаде оти ќе продолжат и на други полиња да лобираат за Македонија, во смисла на добивање датум за преговори и доколку, како што рече, другата страна покаже волја и да бараме решение, да се изнајде решение за проблемот кој не кочи на патот на европските и евроатлантските интеграции.

Би можело да ве интересира

ДКСК отвора предмет за владината кризна помош за невладините

А1он

Владата објави насоки за државјаните на земјите кон кои воведе рестриктивни мерки за влез

А1он

(ВИДЕО) Спасовски: Во план е да инвестираме две милијарди евра за изградба и реконструкција на патната инфраструктура

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Царовска: Студентите помогнаа да донесеме политики кои ќе го подобрат стандардот на младите

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Спасовски: За три години изградени повеќе од 300 километри атмосферска канализација

Ана Ололовска

На работа се враќаат само родителите чии деца одат на училиште, но не и оние кои имаат деца во градинка

Ана Ололовска

2 comments

Bukefal 17/07/2012 - 14:16 at 14:16

ЗИ ХАЈЛ ГРУЈО! Спушти ручна за побрзо да возиш, неписмен еден!

Reply
commanddevil 21/07/2012 - 00:26 at 00:26

KOGA OVOJ NA PRES KE GI PREKRSTI TOA RUCISTAT KO POP DA SE MOLI,KOGA KE JA NAKRIVI TOA FACATA I POCNE ZBOWOVI DA WEDI…TE GLEDA VO OCI I SERE,,,JASNO E SO KOGO IMAS RABOTA, LAZE BRE SUSI,AMA VEKJE NE PALI TOA

Reply

Leave a Comment

four + 14 =