Гостиварец обвинет за обид за силување

Од:

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Силување од член 186 став 1 во врска со член 19 (во обид) од Кривичниот законик, соопштија од ОЈО Гостивар.

– На 27 април, 41-годишниот гостиварец со употреба на сила се обидел да принуди на обљуба една оштетена. Ја нападнал додека таа чистела во својот дом и ја соблекол. Жртвата дала активен отпор и во еден момент успеала да се оттргне, да го турне обвинетиот и да побегне, информираат од гостиварското обвинителство.

Надлежниот јавен обвинител до Основниот суд Гостивар достави и посебен предлог за продолжување на претходно определената мерка притвор за обвинетото лице, бидејќи се уште постои опасност од бегство, можност да влијае врз сведокот/жртвата како и можност да го повтори делото.​​

Би можело да ве интересира

Тренер по џудо извршил полови дејствија врз 14-годишни деца во Прилеп, поднесено обвинение

Ана Ололовска

Силувач обљубил малолетно девојче од Петровец, ќерка на негов колега од работа

Жарко Настоски

Босанец осуден на 17 години затвор за силување на три малолетни сестри, со чија мајка бил во врска

Жарко Настоски

Детали за грозоморниот сексуален напад во Гостивар: Тинејџерот насила ја одвел 12-годишната роднина во стадионски тоалет

Жарко Настоски

Осумнаесетгодишник од гостиварско осомничен за силување малолетна роднина

Ана Ололовска

Насилен сексуален бран го тресе Пакистан – виновни се жените, смета премиерот Кан

Жарко Настоски