Ѓорѓиев: Ќе се легализираат трактори и приколки

Од:

Владата усвои Закон кој овозможува легализација на тракторите, приколките и останатата земјоделска механизација

Според владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев, усвојувањето на овој закон претставува исполнување на ветувањето за решавање на деценискиот проблем со кој се соочуваат земјоделците, можност тие да остваруваат дополнителна вредност и да ја засилат својата конкурентност преку добивање средства од Програмата за рурален развој.

Се очекува Законот да стапи во сила идниот месец, а целиот процес на легализација да се заокружи за една година. Постапката е максимално поедноставена, шест месеци ќе бидат потребни за пријавување на механизацијата и уште толку за нејзино регистрирање.

Според Студијата што ја изготвија тим професори од Факултетот за земјоделски науки и храна, во Македонија има околу 100.000 парчиња механизација од кои 25.000 до 35.000 трактори, но многу мал дел, само пет до 10 отсто со документи за сопственост.

Со регистрацијата, додаде Ѓорѓиев, ќе се зголеми безбедноста, ќе се спречат повреди при користењето и нема да има проблеми со полицијата зашто ќе биде дозволено движењето по сообраќајници.

Би можело да ве интересира

ДКСК отвора предмет за владината кризна помош за невладините

А1он

Владата објави насоки за државјаните на земјите кон кои воведе рестриктивни мерки за влез

А1он

(ВИДЕО) Спасовски: Во план е да инвестираме две милијарди евра за изградба и реконструкција на патната инфраструктура

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Царовска: Студентите помогнаа да донесеме политики кои ќе го подобрат стандардот на младите

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Спасовски: За три години изградени повеќе од 300 километри атмосферска канализација

Ана Ололовска

На работа се враќаат само родителите чии деца одат на училиште, но не и оние кои имаат деца во градинка

Ана Ололовска

5 comments

Prilepcanec 20/07/2012 - 14:06 at 14:06

Се правите до пари да дојдите само овој глуп народ ви верува бравос!!

Reply
zoki 20/07/2012 - 14:14 at 14:14

Legalizirajte se sto ima narodot za da ima sto da zemat izvrsitelite koga ce dojdat za izvrsuvanje za neplateni smetki za struja ,voda ,televizija i da soberete nekoja paricka neli izbori se blizat

Reply
nehat 20/07/2012 - 17:53 at 17:53

znaci sega ke gi legalizirame site i kradenite traktori koi ne se mal broj, a potoa jurish traktori i prikolki po soobrakajnici , so vozaci cesto i bez vozacki dozvoli pa duri i deca, gospod neka ni e na pomosh

Reply
commanddevil 21/07/2012 - 00:30 at 00:30

GI ZABOLE STOJKO ZA BEZBEDNOST I SLICNO…GI INTERESIRA SAMO DA GI REGISTRIRAAT I GRABNAT OD PARITE KOI IM GI DADOA ZA SUBVENCII. POTOA KE IM GI ODZEMAT TRAKTORITE KOGA KE DOJDE IZVRSITEL KAKO STO I PRED MENE RECE EDEN.

Reply
Филипп 22/07/2012 - 11:08 at 11:08

Оваа е непотребно дополнително оптоварување за земјоделските домаќинства. Многу документации кои бараат време и пари.

Reply

Leave a Comment

twelve − nine =