Делегација на СДСМ оддаде почит на заложбите и придонесот на претседателот Трајковски

Од:

По повод шеснаесетгодишнината од трагичната смрт на поранешниот претседател на државата Борис Трајковски, делегација на СДСМ оддаде почит на заложбите и придонесот на Трајковски за соработка и заедништво на граѓаните и проевропската иднина на државата.

Прерано починатиот претседател Борис Трајковски ќе остане вечно запаметен како миротворец, чесен и доблесен политичар, посветен на сите граѓани и на поголема регионална и меѓународна соработка на нашата држава, велат од СДСМ.

Делегацијата на СДСМ во состав Снежана Калеска Ванчева, координаторка на форумот на жени на СДСМ, Весна Гершан, членка на ИО и Дејан Павлески, претседател на комисијата за локална самоуправа на СДСМ, денеска положи свежо свеќе на вечното почивалиште на Борис Трајковски, на градските гробишта „Бутел“ во Скопје.

Би можело да ве интересира

Владина делегација на одбележување на годишнината од загинувањето на претседателот Трајковски во Мостар

А1он

Владини делегации положија цвеќе на гробот на претседателот Трајковски во Скопје и на неговиот споменик во Струмица

Ана Ололовска

На повеќе места во државата одбележана е 16-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски

А1он

Пендаровски: Претседателот Трајковски секогаш ќе го паметиме по визијата за успешна Македонија

Ана Ололовска

Заев: Трајковски ќе остане запаметен како чесен, доблесен и проевропски политичар

Ана Ололовска

Одбележување 16 години од смртта на поранешниот претседател Борис Трајковски

Ана Ололовска