Брнс: Ратификацијата е резултат на напорна работа и посветеност кон вложување во иднината

Од:

Американската амбасадорка Кејт Брнс ја поздрави ратификацијата на пристапниот протоколот на Северна Македонија во НАТО од страна на Сенатот на САД, оценувајќи ја како резултат на напорна работа и посветеност кон вложување во иднината.

– Многу задоволна поради огромната поддршка на Сенатот во ратификацијата на пристапниот протоколот на Северна Македонија во НАТО од страна на САД. Тоа е резултат на напорна работа и посветеност кон вложување во иднината. Со нетрпение очекувам продолжување на развојот и зајакнување на партнерството меѓу нашите две земји, порача на Твитер американската амбасадорка Брнс.

Сенатот на Соединетите американски држави денеска со 92 гласа „за“ и два „не“ го изгласа пристапниот протокол за влез на Северна Македонија во НАТО.

Би можело да ве интересира

Итен состанок на НАТО поради потегот на САД

Ана Ололовска

Началникот на Генералштабот, генерал Ѓурчиновски на телеконференциско заседание на Воениот комитет на НАТО

А1он

ЕУ и НАТО ќе разговараат за поблиска соработка во борбата против Ковид-19

А1он

НАТО флота забележана во Барнецовото Море првпат по три децении

А1он

Објавена поштенска марка по повод членството во НАТО

Ана Ололовска

Еспер: Во НАТО постои растечка подготвеност за заштита на Источна Европа

Ана Ололовска