Aрифи на конференција во Атина

Од:

Вицепремиерката задолжена за европски прашања на Република Макеоднија, Теута Арифи ќе присуствува на „Меѓународната конференција за албанското соседство“ што ќе се одржува во Албанија.

Tема на оваа конференција ќе биде регионалната соработка, подобрување на транспарентноста, унапредување на граѓанското општество и поттикнување на младите поактивно да учествуваат во развојот на регионот.

Организатори се Институтот за човекови права при Универзитетот на Колумбија и Центарот за стратегиски и меѓународни студии од Вашингтон, a kонференцијата ќе ја отвори премиерот на Албанија, Сали Бериша .Nа неа ќе присуствуваат истакнати личности од политичкиот и од општествениот живот во регионот.

Би можело да ве интересира

На културно-уметничките настани во затворено се дозволува до 50% публика со две дози вакцина

А1он

Владата ја усвои информацијата за дигитално поврзување на Западен Балкан

Ана Ололовска

Ќе се бараат средства за пошумување на опожарените површини и набавка на возила за справување со пожари

А1он

Николовски: Владата ги усвои измените на шестте клучни закони за спроведување на процесот на дигитализација

А1он

Попишани се 1.768.710 граѓани, оние кои не оствариле контакт со попишувачите да се јават во пунктовите за попишување во општините

А1он

Ќе се воспостави мерит процедура за селекција и назначување членови на управни и надзорни одбори

А1он

Leave a Comment

twelve + one =