(ВИДЕО) Ако не му се извинат, Ковачевски смета дека ВМРО – ДПМНЕ треба да добие тужба оти две недели го напаѓаат со најдолни лаги

Од:

Најдолни лаги според премиерот Димитар Ковачевски се обвинувањата од ВМРО – ДПМНЕ за тоа дека го избегнал служењето војска правејќи се неспособен и дека заедно со кумот ја направиле фирмата „Пиксел груп“ за вртат милионски суми државни пари. Премиерот Ковачевски одговарајќи на новинарски прашања денес на свеченоста за првиот академски час годинава, побара извинување од ВМРО – ДПМНЕ и најави тужба.

„Јас сум веќе две недели под константни напади од страна на ВМРО – ДПМНЕ и тоа со конструкција на најдолни лаги. Во однос на првата се обратив на Собранието, каде што точно можеа да чујат сите граѓани, а во однос на оваа сметам дека треба да се извинат, затоа што јас 22 години сум работел во приватниот сектор на најтранспарентен и најзаконски начин. Не може да прават конструкции од тоа како функционираат компании кои се независни во своето работење и кои функционираат врз основа на закони. Дали тоа значи дека ќе има тужби или не тоа не може да зависи од мене, јас не сум ниту правник ниту адвокат, но сепак сметам дека тоа треба да го направат бидејќи конструирале лаги“, рече премиерот Ковачевски.

Тој смета дека лагите и конструкциите што се прават за него овие две недели се пуштаа за да се тргне вниманието на јавноста која бара одговори за тоа што се случувало со тендерот од 136 милиони евра во скопски „Водовод“, оти неговата партија го обвинила токму лидерот Христијан Мицкоски.

„Ниту јас го обвинив, ниту СДСМ го обвини. Него го обвини ВМРО-ДПМНЕ, партијата во која што е претседател, затоа што градоначалникот на Скопје е од ВМРО – ДПМНЕ. Данела Арсовска ја чекаа со трубачи во ВМРО ДПМНЕ, не ја чекаа во СДСМ со трубачи. На митинзи кој ја фалеше?“, рече премиерот откако новинарите му забележаа дека официјално, градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска беше независен кандидат, поддржан од ВМРО – ДПМНЕ.

Премиерот Ковачевски во Собранието објасни дека не служел војска оти имал абдоминални проблеми, а обвинувањата за компанијата „Пиксел“ смета дека се конструкција оти тој се повлекол од неа кога стапил на функција, а бил исклучително горд за создавање на компанијата за производство на фотоволтаични модули.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Антикорупциска ќе ја истражува можната трговија со влијание со државната помош за кумот на Ковачевски

Петар Клинчарски

(ВИДЕО) Два милиони евра во тендери и државна помош за кумот на премиерот – на повидок и субвенции за новата компанија за панели

Петар Клинчарски